Merkel: 'Türkiye ile bağımız özel'

Almanya'da farklı gazetelerde çalışan editörlerin oluşturduğu Almanya Yazı İşleri Ağı'na konuşan Başbakan Angela Merkel, Türkiye ile ilgili sorulara da yanıt verdi.

Merkel: 'Türkiye ile bağımız özel'

Almanya ve Türkiye arasında özel bir bağ olduğunu ve bu bağın böyle de kalmaya devam edeceğini ifade eden Merkel, "Alman - Türk ilişkilerini özel yapan, üç milyon Türk kökenlinin Almanya'da yaşıyor olmasıdır" dedi.

Entegrasyonun başarıya ulaşmadığını gösteren örnekler de bulunduğunu vurgulayan Merkel, "Ancak bundan Almanya'da yaşayan 3 milyon Türk kökenli için sonuç çıkarmanın yanlış olacağını" belirtti. Merkel, "Türkiye için de şu geçerli: Gerginlik yerine iyi bir ilişkiyi tercih ediyorum ve bu ruhla Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmelerimi yürütüyorum" dedi.

Çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği darbe girişimini Türkiye açısından kötü bir kırılma noktası şeklinde değerlendiren Merkel, Türkiye'nin NATO üyesi olarak önemli bir ortak olduğu kaydetti. Belirli sorunların çözümü için Türkiye'nin önem taşıdığına dikkat çeken Başbakan Merkel, "Türkiye'nin özellikle Suriye'de devam eden dramda rol oynadığını" ifade etti.

Türkiye'nin 3 milyon mülteciyi kabul ettiğine de işaret eden Merkel, "Bu büyük bir başarı. Türkiye, Suriye'deki insani felaketin çözümüne büyük katkı sağlamış bir ülkedir" dedi.

"MUTABAKAT ÖNEMLİ"

Lideri olduğu Hristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) internet üzerinden yayın yapan televizyon kanalı CDU-TV'ye de konuşan Başbakan Angela Merkel, insanların ülkelerinden kaçmalarına yol açan nedenlere karşı mücadelede ve insan kaçakçılarıyla savaşta Türkiye ile varılan mutabakatın büyük rol oynadığını belirtti.

Merkel, "Bu konuyu bir kez daha vurgulamak istiyorum: İnsanları ticaret öğesi olarak gören, hayatlarını tehlikeye atan yasadışı insan kaçakçılığını önlemek istiyorsak bunun başka yolu yoktur. Menşe ülkelerle konuşmak, orada kalkınma yardımları sunmak ya da Türkiye ile yaptığımız gibi insanların ülkelerinin yakınında insana yaraşır koşullara sahip olmaları için mültecilere yardım sağlamak zorundayız" dedi.

GİZLİ BELGE TARTIŞMASI

Öte yandan İktidardaki Hristiyan Birlik partileri ve Sosyal Demokrat Parti, Türkiye ile ilişkilerin gözden geçirilmesi çağrılarını reddetti. Sosyal Demokrat Parti Meclis Grup Başkanı Thomas Oppermann, Türkiye ile ilişkilerin yeniden değerlendirilmeye alınması için bir neden görmediğini belirterek, "İçişleri Bakanlığı, Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen'in soru önergesine verilen yanıtta sadece eskiden beri bilinen şeyleri sivri bir şekilde formüle etmiştir" dedi.

Oppermann, Neue Osnabrücker Zeitung'a açıklamasında "Türkiye ile zaten gergin olan ilişkilerin yeniden değerlendirmeye alınmasını gerekli görmediğini" vurguladı.

Alman İçişleri Bakanlığı'nın Türkiye ile ilgili 'gizli' ibareli değerlendirmelerinin basına sızması, Türkiye ile ilgili tartışmaları alevlendirmiş, Türkiye ile ilişkilerin yeniden gözden geçirilmesi talepleri dile getirilmişti. 

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’nin AB üyeliği yerine kendisi tarafından gündeme getirilen “ayrıcalıklı ortaklık” önerisi konusunda da açıklamada bulundu.
 
'TÜRKİYE İSTEMEDİĞİNİ DEFALARCA AÇIKLADI' 
 
Redaktionsnetzwerk Deutschland’ın “Erdoğan’ın Türkiyesi için hala getirdiğiniz ‘ayrıcalıklı ortaklık’ önerisi geçerli mi?” sorusuna şu karşılığı verdi:

“Türkiye ile Almanya arasında özel bir bağ var. Bu böyle de kalacak. Türkiye NATO üyesi olarak önemli bir partner. Türkiye bazı problemlerin çözümü için önemli. Her şeyden önce Suriye’da yaşanan dramı düşünüyorum. Türkiye üç milyon Suriyeliyi kabul etti. Bu büyük bir başarı. Türkiye şu anda Suriye’deki insani felaketin çözümüne en büyük katkıyı yapan ülke durumunda. ‘Ayrıcalıklı ortaklık’ fikri AB üyeliğine alternatif olarak söylenmiş bir sözdü. Türkiye buna ilgi duymadığını bir çok defa dile getirdi.”

'DARBE GİRİŞİMİ TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ BİR KIRILMA'

Başbakan Merkel, Türkiye ile ilişkiler ve mevcut siyasi gerilimin Almanya’ya yansımaması konusunda neler yapabileceğine ilişkin bir soruya ise,”Ben Başbakan olarak dış politikada Almanya’nın değerleri ve çıkarlarını göz önünde bulunduruyorum. Bu Türkiye ile ilişkiler açısından da geçerli....Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkileri özel kılan unsur, Almanya’da 3 milyon Türk kökenlinin yaşaması. Türkiye’de çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği darbe girişimi önemli bir kırılmaydı. Ben bu darbe girişimini birçok AB yetkilisi gibi hemen kınadım ve demokrasi ve seçilmiş hükümetin yanında olduğumu ifade ettim. Aynı şekilde, demokrasiye yönelik böyle bir darbenin ardından yargı sürecinin hukuka uygun olarak yürütülmesinin önemini de dile getirdim.
 
Biz tabiki, Türk ve Kürtler arasındaki siyasi görüş ayrılıklarının Almanya’da barışcıl yoldan dile getirilmesini istiyoruz. Almanya’da düşünce ve gösteri özgürlüğü var ve herkesin bu kurallara uyması gerek” diye konuştu. 


Etiketler; #merkel #Almanya
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.