Adil Öksüz’den Clinton'a bağış!

FETÖ'nün firari 'hava kuvvetleri imamı' Adil Öksüz'ün ABD'de kurduğu hayali şirketle Demokrat Parti'nin başkan adayı olan Hillary Clinton için 2014 yılında 5 bin dolar bağış yaptığı ortaya çıktı.

Adil Öksüz’den Clinton'a bağış!

ABD'nin en çok okunan gazetelerinden USA Today'de, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında Ankara'daki Akıncı Üssü'nde gözaltına alındıktan sonra salıverilen firari Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Adil Öksüz'e ilişkin haber yayımladı.
Haberde, Türkiye'de yakalanması için büyük çaba harcanan Öksüz'ün, ABD'de iki yıl önce kurduğu hayali bir şirketle, Demokratların başkan adayı olan Hillary Clinton için para toplayıp, reklam verebilen eylem komitelerinden “Ready for Hillary PAC"e 5 bin dolar bağış yaptığı kaydedildi.

Clinton'ın kampanyasının söz konusu bağışlara ilişkin sorularını yanıtlamadığı belirtilirken, Öksüz'ün Harmony Enterprises adlı şirketi 2010 yılında New Jersey eyaletinde kurduğu bilgisi yer aldı.

Şirketin internet sitesindeki bilgilere göre kağıt üretimi yapan Harmony Enterprises, Clinton'ın komitesine 27 Haziran 2014'te 5 bin dolar bağışladı. Eyaletin Lodi beldesinde yer alan şirketin adresi de karayolu üzerinde yer alan otoparkta çıkarken, sitede yer alan telefon numarası ise kullanım dışı.

Haberde, Öksüz'ün şirketinin sadece bir kez bağış yaptığı ifade edildi.
ABD'de yabancı vatandaşların seçim kampanyalarına bağış yapmalarının yasaklandığı belirtilen haberde, yabancı şirketlerin ancak ABD'de kazandıkları karlar ve Amerikalı çalışanları üzerinden bağışta bulunabildiğine dikkat çekildi.
Haberde şirketin bağışının ise kampanyanın finansman kurallarına uyup uymadığına dair herhangi bir bilgi bulunmadığına işaret edildi.

Öksüz'ün 27 Haziran'da yaptığı 5 bin dolarlık bağışın, Lodi beldesi ve çevresinden bir grup Amerikalı Türk tarafından yapılan toplamda 62 bin dolarlık bağışın bir parçası olduğu ifade edildi. Ancak bu bağışçıların şirketlerinin ya hiç faaliyet göstermediği ya da bir süre sonra kapandığı vurgulanırken, bağışları yapanların adreslerine, şirketlerine dair kayıtların da bulunmadığı belirtildi.
Gruptakiler aynı zamanda Clinton'ın başkanlık kampanyası ve Clinton Küresel Girişimi adlı vakfın da bağışçıları arasında yer aldı.
Bağışçıların büyük bir kısmının Pensilvanya'da yaşayan Fetullah Gülen'le yakından bağlantılı olduğu ifade edilen haberde, Gülen'in Türkiye'de hükümeti devirmeye çalışan dünya genelinde bağlantıları olan ağ olduğu vurgulandı.


15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ'nün yurt dışındaki bağlantıları yeniden gündeme gelmeye devam ediyor. Teröristbaşı Fetullah Gülen'in ABD'nin başkan adayı Hillary Clinton ile bağlantısı ortaya çıktı.

ABD basınında Türkiye'deki askeri darbe girişiminin lideri olarak bilinen Fethullah Gülen'in Demokrat Parti başkan adayı Hillary Clinton'a yaptığı bağışlar yeniden gündeme geldi.FETÖ örgütünün uzun süre Hillary Clinton'ın destekçilerinden lobi şirketi olan Podesta Grubu'yla iş yaptığı iddiaları yer aldı. Belgeler desteklenen haberde, FETÖ ile Clinton'ın kampanyalarıyla bağlantısının bulunduğu yinelendi. 2009 yılında gönderilen maillerden birinde FETÖ üyelerinden birinin, Hilary Clinton'ın yardımcısı Huma Abedin'nden Türkiye'deki bir toplantı için Obama'yla iletişime geçmesine yardımcı olmasını istediğini öne sürüyor. Clinton'la iftar pozu15 Temmuz darbe girişiminden sadece 1 hafta sonra teröristbaşı Gülen'e bağlı 'Rumi Forum' ve 'Turkic American Alliance' adlı kurumların yöneticilerini ağırladı.

Beyaz Saray'da poz veren Emre Çelik ve Faruk Taban'ın yıllar önce Clinton'la çekildikleri fotoğraf ABD'de gündem olmuştu. Darbeciler Beyaz Saray'da National İnterest'te yer alan habere göre, Gülen'e bağlı kuruluşların Clinton'a bağışı 'skandal' bir gelişme olarak duyuruldu. Peter Navarro tarafından kaleme alınan yazıda, "Clinton ve karanlık din adamı 15 Temmuz'daki askeri darbe girişiminde başarısız oldular" ifadelerine yer verildi.USA Today gazetesi tarafından yapılan bir araştırmada da, FETÖ'ye mensup kişilerin kongreye yurtdışından yasadışı finansman sağladıkları ve başkan adaylarına milyon dolarlarca para döktüklerinin altı çizilerek, bunun sonuçlarının ağır olabileceği vurgulandıEski 'First Lady', New York Senatörü ve ABD Dışişleri Bakanı olan Hillary Clinton böylelikle ABD'nin ilk kadın başkan adayı olarak tarihe geçti.Obama: Clinton'a oy verin

FETÖ'nün diğer bağışları

Gazetenin haberinde Adil Öksüz'ünkine benzer şüpheli bağışlarla ilgili örnekler de yer aldı.
Buna göre, Öksüz'ün kurduğu Harmony Enterprises şirketi dışında New Jersey'deki Lodi beldesinde yer alan ve ikinci el araba alım satımı işiyle uğraştığı belirtilen Under 70 Auto Sales adlı şirket de Clinton için çalışan siyasi eylem komitesine (PAC) aynı gün 7 bin 500 dolar bağış yaptı.

Under 70 Auto Sales adlı şirketin Öksüz'ün kayınbiraderi olduğu ifade edilen Abdülhadi Yıldırım'a ait olduğu kaydedildi. Yıldırım'ın profesyonel iletişim ağı LinkedIn'de kendisini "Harmony Enterprises'da yetkili müdür" olarak tanıttığı belirtildi. Under 70 Auto Sales şirketinin telefon numarası arandığında ise numaranın hizmet dışı olduğuna dair ses kaydı çıkıyor.
New Jersey'deki Bergen ilçesi kayıtlarında yine Abdülhadi Yıldırım adına kayıtlı Sansun USA LLC adlı şirketin Under 70 Auto Sales adlı iş yerinin bulunduğu arsayı, bağışların yapılmasından önceki gün 510 bin dolara sattığı görüldü.


Uluslararası hukuk firması Amsterdam&LLP Partners'in sahibi Robert Amsterdam, Washington'da Fetullah Gülen örgütüne ilişkin basın açıklaması yaptı. Türkiye'nin açtığı hukuk mücadelesinde soruşturmaya destek olacağını açıklayan Amsterdam&LLP Partners, gerçekleştireceği bir dizi basın açıklamasının ilkinde, Gülen Örgütü'nün faaliyetleri ile alakalı sorgulamaların ilk aşaması hakkında bilgilendirme yaptı ve medya tarafından çarpıtılan raporlara dikkat çekmişti. Paralel yapıya küresel soruşturmaTürkiye'nin paralel yapıyla mücadelesine destek olan uluslararası hukuk firması Amsterdam&LLP Partners'in sahibi Robert Amsterdam, çalışmalara dair önemli bilgileri bugün ABD'de paylaştı. Amsterdam'ın çarpıcı açıklamalarından FETÖ'nün ABD'deki varlığına ilişkin çok önemli detaylar yer buldu.İşte Amsterdam'ın araştırmalar kapsamında elde ettiği bulgular:"California'daki Gülen okullarının finansal üslerinin yüzde 70'i kayıt dışı. Çok okulları var ve Şubat ayında ilk davayı orada açtık, Pazartesi de Teksas'ta dava açacağız.Okullar üzerinden 1 buçuk milyar dolar kazanıyorlar.Öğretmenlerden topladıkları paraları politikacılara veriyorlar.

FBI incelemeye başladı. Indiana da yerel politikacıları Türkiye'ye götürdüler. 400 kişi. Birçok eyalete bunu yapıyorlar. Teksas davasında politikacılara verilen paraları belirleyeceğiz seçim öncesiSenatörlerden biri paranın geldiği yeri öğrenince parayı iade etti. Askeri üsse girmeye çalışıyorlar. Bu endişe verici bir durum ve bunu tespit ettik. Türkiye'deki yurtlarda uygulanan, 'abi sistemi'ni askeri öğrencilere yapıyorlar Burada büyümeye ve para aklamaya devam ediyorlar Plastik bir cemaattir. ABD kanunlarını ihlal ediyorlar. Buradaki paraların büyük bir kısmı Türkiye'ye gidiyor. FETÖ elde ettiği paraları ABD'li siyasetçilere vermektedir."Video: FETÖ kendi hocalarından da çalmış


Aynı bölgede bulunan iki farklı ikinci el araba satış yerinin de Clinton için çalışan komiteye toplamda 12 bin 500 dolarlık bağış yaptığı tespit edildi. Bu iki iş yerinin de Demokrat Parti'ye düzenli olarak bağışlarda bulunan Mustafa Urgulu'ya ait olduğu belirlendi. İki iş yerinden birinin kapandığı, diğerinin satıldığı öğrenildi.

Mustafa Urgulu'ya profesyonel iletişim ağı LinkedIn'de görülen numaradan ulaşılmaya çalışıldı ancak Urgulu mesajlara cevap vermedi.
TCC yöneticilerinden büyük bağışlar

Yine 27 Haziran 2014'te FETÖ ile bağlantılı New York Türk Kültür Merkezi (TCC) yöneticilerinden iki kişinin Clinton için çalışan komiteye önemli miktarlarda bağış yaptığı ortaya çıktı.

Daha önce merkezin başkanlığını yapan Recep Özkan'ın komiteye 20 bin dolar, Clinton'ın başkanlık kampanyasına 5 bin dolarlık bağışlarda bulunduğu görüldü. Recep Özkan, Clinton Küresel Girişimi adlı vakfa 500 bin ila 1 milyon dolar arasında bağış yapan kişiler arasında yer aldı.
Özkan, çeşitli kampanya mali kayıtlarında Baharu INC. adlı şirketin başkanı ve Everglobe Partners LLC adlı şirketin yönetim kurulu başkanı olarak geçti. Ancak her iki şirketin de faal bir telefon numarası ya da e-posta adresine ulaşılamadı. Özkan'a ulaşma girişimleri de başarısızlıkla sonuçlandı.

TCC'nin eski başkanları arasında yer alan ve Clinton için çalışan komitenin (PAC) mali eş başkanı olarak görünen Gökhan Özkök adlı kişi de yine aynı gün komiteye 5 bin dolar bağışladı. Özkök, ayrıca Mart 2014'te yine 5 bin dolar, Clinton'ın kampanyalarına da sonraki yıllarda 8 bin dolar bağışta bulundu. Özkök, Clinton Küresel Girişimi adlı vakfın da bağışçıları arasında yer aldı.

Özkök'ün şirketi White Tulip Global'ın internetteki telefon numarası arandığında ise telesekreter çıkıyor. Gönderilen e-postaların ise teslim edilemediği bilgisi geliyor. Şirketin adresi de New York'ta sadece postaların teslim edildiği "sanal ofis" olarak görünüyor.

Recep Özkan ve Gökhan Özkök'ün isimleri Hillary Clinton'ın kişisel sunucusunu kullanmasıyla gündeme gelen ve kamuoyuna açıklanan e-postalarında da geçmişti. Özkök'ün 2009 yılında Clinton'ın danışmanı Huma Abedin ile yazıştığı, dirseği kırılan Hillary Clinton'a geçmiş olsun dileklerini, ayrıca "Gülen'in dualarını ilettiğini" belirtmişti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.