DİYANET-SEN: 'FETÖ, Dini cemaat olamaz'

Diyanet-Sen’in gerçekleştirdiği yönetim kurulu toplantısının ardından açıklanan sonuç bildirgesinde, “FETÖ’nün maskesi düşmüştür, asla dini bir yapı olamaz” denildi.

DİYANET-SEN: 'FETÖ, Dini cemaat olamaz'

Muhammet ERDOĞAN-VAHDET GAZETESİ
Diyanet-Sen yönetim kurulu ve danışma kurulu üyelerinin katılımı ile Ankara’da bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonrası ülke ve dünya gündemi, 15 Temmuz darbe girişiminin değerlendirilmesi, alınılacak tedbirler, yapılması gereken konuların yer aldığı sonuç bildirgesi aşağıdaki şekilde karara bağlandı. Söz konusu sonuç bildirisinde şu ifadelere yer verildi:

“Din kisvesi altında bir güç ve çıkar hareketi olan Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması 15 Temmuz 2016 gecesi giriştiği darbe kalkışması ile gerçek yüzünü göstermiş ve bu milletten gereken cevabı almışlardır. Eli kanlı bu terör örgütünü ve darbe kalkışmasını yapanları şiddetle kınıyor, sorumluların bir an önce bulunarak en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz. Bu süreç içerisinde gerçekten bu örgütün içerisinde yer alan ile hiçbir şekilde bağlantısı olmayanların ayırt edilmesi konusunda çok titiz bir çalışma yapılması gerekmektedir. Gerçek suçluların tespit edilerek hak ettikleri cezalara çarptırılması, objektif kriterler ve sağlam delillerle hukukun tesis edilmesi sağlanmalıdır.”HALKA RAĞMEN DARBE YAPILAMAZ

“15 Temmuz gecesi üzerine düşeni yapan din görevlilerimize teşekkür ediyor, aynı hassasiyetin devam ettirilmesini istiyoruz. 15 Temmuz gecesi Diyanet İşleri Başkanımız nezdinde  Diyanet İşleri Başkanlığı ve sendikamız öncülüğünde gök kubbeyi inleten salaları ile hainlerin, jet, top, tüfek seslerini bastıran, darbeye karşı duran milletimize en büyük manevi kuvvet olan din görevlilerimize ve camiamıza teşekkürü bir borç biliyoruz. Hakk’a ve halka rağmen bu ülkede darbe yapılamaz.”

İSTİSMARCILARIN ÖNÜNE GEÇİLMELİ

“Din istismarı ve dinin kullanılmasının önüne geçmek için güzel dinimizi gerçek kaynaklarından öğrenme teşvik edilmeli, din eğitim ve öğretimi yeniden gözden geçirilerek bu tür yapıların halkı aldatmasının önüne geçilmelidir.” 

FETÖ’NÜN MASKESİ DÜŞMÜŞTÜR

“İnsanların maneviyatını diri ve taze tutmak için çalışan vatanperver, devletine, milletine, bayrağına, ülkenin bölünmez bütünlüğüne bağlı tüm vatandaşlarımızın dini inançlarının FETÖ ile bağlantılanarak rencide edilmesinin önüne geçilmelidir. FETÖ işgal kalkışması neticesinde cemaat kılığına girmiş olan bir terör örgütünün maskesi 15 Temmuz gecesi tüm milletimizin direnişi ile düşmüştür. Laiklik bahane edilerek bu topraklarda yaşayan Aziz milletimiz birlik ve beraberliğinin mayası olan cemaat ve tarikatlara dönük toplumun kırılmasını hedefleyen ayrıştırmalara müsaade edilmemelidir.”

ASLA DİNİ BİR YAPI OLAMAZ

“Takiyye ahlaksızlığıyla kılıktan kılığa giren karaktersiz bir şebeke asla İslami bir cemaat olamaz. Bu toprakların binlerce yıllık kardeşlik mayası İslam inancı ile atılmıştır. Bu temelleri atan Yunus Emreler, Mevlanalar, Yeseviler yalnızca bu topraklara değil tüm insanlığa evrensel değerler üzerinden kardeşlik ve hoşgörüyü  öğretmiştir.  Şimdi bu değerlere sahip çıkma zamanıdır. Çünkü birlik ve beraberliğimizin mayası olan gerçek İslam anlayışı çökerse İslam dünyasının omurgası çöker. Unutulmamalıdır ki Türkiye İslam dünyasının omurgasıdır. “Hoca, iman, cemaat,  hizmet, himmet, gibi dini literatüre ait kavramların FETÖ örgütü için kullanılması kesinlikle doğru değildir. Bu örgüt anlatılırken kesinlikle dini kavramlarla anlatılmaması konusunda gerekli hassasiyet gösterilmelidir.”

BOŞ KADROLAR DOLDURULMALIDIR​

“FETÖ soruşturması kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığımız personelinden  açığa alınanlar olmuştur. Daha önce de kadro açığı nedeniyle sıkıntı yaşayan kuruma yeni alımların durdurulması ile hizmet noktasında sıkıntı yaşanmaktadır. Boşluk kabul etmeyen din hizmetinin aksamaması için ivedilikle boş kadrolar liyakat esasına göre doldurulmalı açığa alınanlar konusunda hızlı ve adil soruşturmalar yapılmalıdır.”

 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
oğuzhan - 2 ay önce
Şimdi mi,
Dinler arası savsatası camiilerde bas bas bağrıldığında (sizinde izninizle), Cuma hutbelerinden "Allah katında tek din İslamdır" çıkarıldığında (sizin bilginizle), kitaplarınızda yahudi ve hristiyanda cennet girecekler havada uçusurken, hepininiz Abant konsillerinde takla atarken şimdi cemmaat değilmiş Allah'tan korkun Allah'tan
Avatar
Cumhur diyor ki; - 2 ay önce
FETÖ'nün maskesi papa'yı ziyarteiyle aslında düşmüştü. Tevhid inancı ile teslis inancını birleştireceğini vadeden feto ne denli bir sapık olduğunu açıkça ikrar etmişti. Çünkü bu iki inancın bir araya gelmesi imkânsızdır. Diyanet bunu fehmedemediyse, veya fehmedipte sustuysa; bunlara inanan insanların vebalinide üslenmiştir. Dolayısıyla; bunların maskesinin 15 Temmuz akşamı düştüğünü düşünüyorlarsa, bu şu anlama gelir ki; 'biz bu tarihe kadar bunlara İslami bir cemaat gözüyle baktık' sonucu çıkar! Hâl böyle ise halâ büyük bir yanılgı içindeler. Diyalog safsatası vb projeler sapıklıktır, derhal önü kesilmelidir. Ben diyanetime güvenmek istiyorum, sapık akımlara karşı beni vaktinde uyarmasını bekliyorum! İnsan inançsız öldükten sonra ona imanı telkin etsen ne fayda. Cinayetler sadece 15 Temmuz'la sınırlı değil! Yıllardır bu sapıklar, bu milletin parasıyla; bu milletin çocuklarının imanını çaldı, ruhunu öldürdü, itikadını sarstı ... NEREDEYDİNİZ?
Avatar
Oğuzhan - 2 ay önce
Demek ki neymiş papayi ziyarette anlamak lazim o zaman bir soru bestepe nin ilk resmi devlet başkanı ziyaretçisi kim araştırmayin söylüyorum Papa
Avatar
vatandaş - 2 ay önce
Ah diyanet ah şu kadrolar para kadar ALLAHın rızasını düşünüp her imam senede bir kişi yetiştirse şu memleket başka olur amma nafile