Efendimize (sav) Sevgisi Rızık Olan Hanım

Muhammedî ahlakı kuşanmış beyler bekleyen hanımlar; Bu iş beklemekle olmaz. Yaşamakla olur. Yaşa ki bulabilesin.

Efendimize (sav) Sevgisi  Rızık Olan Hanım

İnsan yaşayabilmek için bir şeylere muhtaçtır, madden veya manen. Bu yüzden bahşedilen her nimet bir rızıktır. Ama en güzel rızık sevgi olsa gerek, daha güzeli ise o sevginin, sevdiğine rızık olmasıdır. Ya da, o sevginin sahibinin Habibullah’a Habibe olmasıdır. Şimdi onun, Allah’ın sevgilisine sevgili olan o hanımın özelliklerine nazar edelim.

SULTANA SULTAN YARAŞIR

 Yedi aylıkken doğan bir kız çocuğu, o dünyaya sadece 2 ay önce gelmemiş; Sevgilisinden yıllar önce gelmiş biri. Çünkü onun erken gelişi ‘Âlemi âlemlerin sultanına hazırlamak için bir vesile. Öyle bir hanım ki; Mekke’nin en soylularından. Dedesinin evi “Kâbe’nin Süt Kardeşi” diye anılacak kadar. Öyle bir hanım ki tüm Mekke’nin ileri gelenleri ona talip. Ebu Süfyan, Ebu Cehil… Ama o hiç birini kabul etmiyor, ettikleri de yanında uzun süre kalamıyor; çünkü Allah: “Çekilin aradan onun sahibi başka! Sultana sultan yaraşır” diyor. Öyle bir hanım ki İslam ile şereflenmeden önce lakabı “Tahire” ve öyle birine talip oluyor ki lakabı cahiliyede bile “Muhammed-ül Emin”. Öyle bir Hanım ki sevdiğinin yalnız kumaşına bakıp, özüne âşık olan ve onun için bir hanımın yapabileceği en zor şeyi göze alan. Aşkı için, Kâbe bile putlarla doluyken gurur putunu yıkıp, sevdiğine evlilik teklifi edecek kadar hayâlı ve cesur bir hanım. Semanın en hayırlı kadını Hz. Meryem iken; O arzın en hayırlı kadını…

İSLÂM ÜMMETİNİN İLK NEFERİ

Öyle ki Hz. Aişe anamız: “Allah sana daha gencini, daha güzelini vermişken nedir bu, adını dilinden düşürmeyişlerin.” diye soruyor bir gün Efendimize. Bu söze alnındaki damarı kabaracak kadar gadaplanan Efendimizin: “Allah bana ondan hayırlısını vermedi” diyeceği değerli bir hanım. Efendimiz Hira’ya giderken ve orada kalırken sadece onun canına zarar gelmesinden korkan, bir kere bile eşinin yaptığı işi yargılamayan bir hanım. Eşi bir gün mağaradan gelip: “Zenbulini Zenbulini!” dediğinde: “Bu işin buraya varacağı belli idi herkesin dediği gibi delirdin” demeyip Eşine liman olan bir hanım.
 Sevdiğinin gönlünü;
Allah seni zayi etmeyecek efendim! Çünkü sen;
Akrabalık bağlarına riayet edersin.
Düşkünlerin elinden tutansın.
Hakkın yanında olansın.
Misafire ikram edensin.
Diyerek teskin eden bir hanım.

İSLÂM’IN KÜBRASI

Nisa suresindeki ikinci eş ile ilgili ayet geldiğinde: “Muhammed’e söyle ikinci bir eş istiyorsa evlenebilir” diyecek kadar Allah’ın emirlerine bağlı bir hanım. Efendimizin de: “Hadicem’in üzerine ikinci bir hanım mı? Asla!” deyip, İslâm’ın Kübrası olarak tanımladığı bir hanım. Ve o, tüm servetini Allah yolunda harcayan bir mücahide. Vefat ederken bir çadırda olacak kadar. Efendimiz bundan duyduğu üzüntüyü ifade ettiğinde ise: “Ben saadeti senin yanında buldum…” diyecek kadar. Efendimizin: “Bu Hadicem’in kardeşi Hale’nin kapı çalışı!” diyerek mutlu olduğu. Onun bir dostu geldiğinde cübbesini serip oturtacak kadar vefa duyduğu bir hanım. Aişe annemizin: “Onunla aynı zamanı paylaşmamış olmama rağmen, başka bir hanımı bu kadar kıskanmadım!” diyeceği bir hanım. Ve Kâinat Güneşinin: “Ben Onun sevgisi ile rızıklandırıldım!” dediği.


Etiketler; #Hz Aişe
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.