İblis ve azabını beyan

Her kim ki, tutumu şeytan gibi olursa tevbesi kabul edilmez.

İblis ve azabını beyan

Ulu Allah (c.c) şöyle buyuruyor: Eğer dönerlerse (Allah’ın emrine uymaktan ve Rasul’ünün gösterdiği yoldan yüz çevirirlerse) bilsinler ki, Allah kâfirleri sevmez (onların ne tevbelerini kabul eder ve ne de günahlarını bağışlar)» (Al-i İmran, 32). 

Nitekim ulu Allah kendini büyük görüp Allah’ın ululuğunu kabul etmediği için iblisin tevbesini kabul etmemiştir. Buna karşılık Hz. Âdem’e tevbe etmeyi ilham etmesi ve tevbesini kabul etmesi, kendi dili ile günahını itiraf etmesi, pişmanlık duyması ve kendini suçlamasından dolayıdır. Üstelik Hz. Âdem’in (a.s) işlediği kusur, gerçek manada günah sayılmaz. Çünkü peygamberler (Allah’ın selâmı üzerlerine olsun) masumdurlar âlimler tarafından kabul edilen sahih görüşe göre ne peygamber olmadan önce ve ne de peygamberken günah işlemezler, günaha düşmekten korunmuşturlar. Hz. Âdem’in (a.s) kusuru, sadece görünüşte günahtır. Buna rağmen o ve Havva, Allah’a şöyle seslenmişlerdir: Kur’an-ı Kerim’de ulu Allah bize onların yakarışını şöyle bildirmektedir: Ey Rabbimiz! Biz kendi kendimize zulmettik. Eğer sen bizi bağışlamaz, bize merhamet etmezsen, hiç şüphesiz hüsrana uğrayanlardan olacağız» (A’raf, 23).
 
RAHMETTEN ÜMİT KESMEYİN

Görülüyor ki, Hz, Âdem (a.s) ve Havva yaptıklarına pişman olarak hemen tevbeye yönelmişler ve Allah’ın rahmetinden ümit kesmemişlerdir. Nitekim ulu Allah şöyle buyuruyor: Allah’ın rahmetinden sakın ümit kesmeyiniz» (Zümer, 53). 

İblise gelince, o ne günahını itiraf etmiş, ne yaptığına pişman olmuş, ne kendini suçlamış ve ne de tevbe etmeye yönelmiş, üstelik de Allah’ın rahmetinden ümit kesmiş, kendini beğenmiştir. Her kim ki, tutumu şeytan gibi olursa tevbesi kabul edilmez. Buna karşılık günah işledikten sonraki tavrı Hz. Âdem (a.s) gibi olanların tevbelerini Allah kabul eder. Çünkü kaynağı nefsî arzuların azgınlığı olan her günahın affedilmesi umulur, ama kendini beğenmişliğe dayanan hiç bir günahın affedilmesi beklenemez. Hz. Âdem’in (a.s) kusuru nefsî arzuların azgınlığına dayanıyorken şeytanın günahı ise kendini, beğenmişlikten ileri geliyordu.  (Kalplerin Keşfi)
 


Etiketler; #İblis
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.