imanı saran bir eser: kalplerin keşfi

Kalplerin Keşfi, okuyucusunu yeniden diriltecek bir kitap. Müslümanların kalplerine güç, birbirleri için aralarında bir bağ ve kafirler için bir korku kitabı. Ehl-i sünnetin adetlerini neye bağlayacağını öğreten bir kültür kitabı da ayrıca.

imanı saran bir eser: kalplerin keşfi

Öyle kitaplar vardır ki varlığı her devri kucaklar. Havâsın indinde de avamın nezdinde de bir yeri vardır. Aslında herkesin bahsedip veya bilip ama kimsenin okumadığı eser mi desek modern yazarın deyimiyle. Bütün İslam coğrafyasının gür sedasını her daim hissettiği Gazâlî’nin Kalplerin Keşfi kitabı da böylesi bir eser. Gazâlî’nin çok yönlü bir âlim ve aksiyon adamı olmasının da etkisiyle veçhesi çeşit çeşit olan bu kitap Semerkand Yayınları tarafından neşredildi.

Semerkand’ın işinin bir özelliği ehl-i sünneti her yönden saracak eserleri dağıtıma sokması. Ve birçok kanattan ilerliyor bu çaba. Kâh tasavvuf çalışmaları kâh fıkıh çalışmaları kâh kelam çalışmaları kâh ahlak çalışmaları. Gazâlî’nin bu kitabı bu bakımdan Semerkand’ın da yapmak istediği çalışmaları kapsayan bir eser. Gazâlî’nin bir diğer özelliği sûfi yönü. Onun tasavvufa yönelişi ehl-i sünnet muhitinde geniş bir yankı uyandırdı. Ve bu sayede tasavvuf kendine bir zemin elde etti. Bunun da etkisinin olduğu kanaatindeyiz bu eserin basımında. Bütün ömrü ilmi bir mücadele içinde geçmiş olan büyük âlim aynı zamanda kendi iç mücahedesini de sürekli diri tutmuştur. Bu sebeple felsefeden fıkha, kelamdan terbiyeye kadar her alanda doymak bilmeyen bir azimle eserler vermiştir. Ondaki bu dinmez dimağ bütün bir İslam âleminde derin izler bırakmıştır. Bu kitap da müellifinin genel karakterini taşıması bakımından mihenk bir eser. 

HER KONUYLA İLGİLİ AYET VE HADİSLER

Tercümede üç nüshadan yararlanılmış. Bu üç nüsha arasındaki eksiklikler ve farklılıklar tespit edilip bu çalışmada daha tamam bir hale getirilmiş. Böylelikle önceki tercümelerde karşılaşılan bazı atlamalar ve hatalar giderilmiş. Bu eserde de Semerkand’ın genel olarak uyguladığı bir yöntem devam ettirilmiş. Ayet ve hadislerin tahricleri yapılarak dipnotta belirtilmiş. Yaklaşık bin iki yüz elli hadis-i şerifin bulunduğunu söylüyor mütercim. Ayrıca çok daha önemli bir özelliği de geniş bir indekse sahip olması eserin. Buna analitik indeks demiş Ali Kaya Hoca. Bunun anlamı merak edilebilecek bazı konuların doğrudan harf sıralamasına göre verilmesinin yanı sıra bir de konuların da bazı başlıklar altında ayrılmış olmasıdır. İndeks bu bakımdan “Konu ve Kavram İndeksi”, “İsimler İndeksi”, “Kitaplar İndeksi”, Ayet-i Kerimler İndeksi”, “Hadis-i Şerifler İndeksi”, “Kıssalar İndeksi” olmak üzere altı bölümden oluşuyor. Bunun, okuyana dilediği konuya daha kolay ulaşmasını sağlamasının yanında vaaz, sohbet ve ders vermek isteyenler için konularıyla ilgili ayet, hadis, hikmetli sözler ve kıssalara ulaşmasında da büyük katkılar sunacaktır. 

Kalplerin Keşfi’nin, genel manasıyla her Müslümanın bazı kulaktan dolma bilgilerini gözden geçirme vesilesi olarak anılabileceğini söyleyebiliriz. Yani konu tek bir mesele etrafında şekillenmiyor. Müslümanı ilgilendiren önemli meselelerden bahsediyor Gazâlî. Bu sebeple kitap bölümlere ayrılmış değil. Kendi içinde işlediği 111 konu var. Ama bu konuların birleştiği bir alt başlıklar silsilesi yok. Daha çok Müslüman olarak ilk elden bize gereken mevzular irdelenmiş. Başlangıçta ibadetlerin ruhuna ermek için Allah Korkusu, Nefsi Yenmek, Aşk, Gaflet ve Tevbe gibi konular işlenmiş mesela. Her konuyla ilgili ayet ve hadisler ortaya konulurken bunun yanında büyük velilerin hikayeleri de anlatılıyor. MÜSLÜMAN YAŞAYIŞINDAKİ TAKVA

Meseleler bazen doğrudan meselenin İslamî olarak yeri, o meseleye bakışımız, ayet ve hadislere göre meselenin biçimlenişi şeklinde işlenirken bazen de meselenin künhü, ihlası, fazileti gibi işin aslını anlamımızı sağlayacak mikyasta incelenmiş. Bunlara örnek Zekat, Zina, Gıybet ve Koğuculuk, Şükür, Akrabalarla İlişki ve Ana-Baba Hakkı gibi başat konuların yanında Şeytanın Düşmanlığı, Kanaatin Fazileti, İbadete Devam, Zikrullahın Fazileti gibi inceliklerle dolu bazı konuları da ele almıştır. Kalplerin Keşfi kitabı adı üstünde Müslümanın yaşayışında takvayı elde etmesi, İslamiyeti hayatının her alanına yayması, küçük-büyük ayrımı yapmaksızın her meselede ihlası ve iyi niyeti koruması ve Allah’ı hiçbir zaman unutmaması gibi kalbi ilgilendiren mevzulardan bahsediyor. Müslüman kalbinin kavi kalmasının şartlarını ortaya koyuyor tabiri caizse. Okudukça kendimize irili ufaklı hedefler koymaya başlıyoruz. Kalbimiz kâh ürperiyor kâh neşeye gark oluyor. Biçim değiştiren hayatın her mekanında, her vartasında bizim için nice sırların olduğunu ve bunun da bir ilahi nizamın tecellileri şeklinde neşv ü nema bulduğunu idrak ediyoruz. Kalplerin Keşfi, okuyucusunu yeniden diriltecek bir kitap.

Müslümanların kalplerine güç, birbirleri için aralarında bir bağ ve kafirler için bir korku kitabı. Ehl-i sünnetin adetlerini neye bağlayacağını öğreten bir kültür kitabı da ayrıca. Müslümanın her zaman açıp okuyabilecek bir mevzu bulacağı bir başucu kitabı da olması ayrıca bir vasfı. Bu kadar asırdır Gazalî’ye bitip tükenmeden tekrar tekrar dönüş yapılması, onun mayasındaki kaynağın sağlamlığına işaret ediyor. O kaynak Allah’ın yüce kitabı ve rasülünden bize intikal eden her şeydir.  (DG)

 


Etiketler; #Kalplerin Keşfi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.