İslam göğünde bir yıldız

Seyyid Kutub, kitapları ve düşünce yazıları ile Türkiye’de İslamcı bir teorinin ve pratiğin oluşmasında etkili olmuş önemli isimlerden biridir.

İslam göğünde bir yıldız

Mısır’ın yetiştirdiği büyük İslam önderlerinden, alim ve mücahit Seyyid Kutub’un şehadetinin 50. sene-i devriyesindeyiz. Türkiye’de de şehit ile ilgili anma toplantıları düzenleniyor. Bunlardan biri 2 Ekim tarihinde Seyyid Kutub Sempozyumu adı altında gerçekleştirecek. Ahmet Ağırakça ve birçok düşünürün katılacağı etkinlik, Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde yapılacak. 

Seyyid Kutub, kitapları ve düşünce yazıları ile Türkiye’de İslamcı bir teorinin ve pratiğin oluşmasında etkili olmuş önemli isimlerden biridir. 1906’da dünyaya gelen Kutub, geleneksel eğitimin ardından 1949’da Amerika’ya gider. Onun yayımlanan Amerika Mektupları’ndaki şu satırlar sarsıcıdır. “Dolarlar, sinema yıldızları, araba markaları değil de, insanla, düşünmeyle, ruhla ilgili konuları konuşabileceğim insanlara muhtacım.” “Burada benim muhtaç olduğum şey bu canlılıktı. Amerika’nın ihtiyaç için her şeyi depo ettiği bir anda Amerikalıların bir eksiği vardı. Kendilerince hiç bir kıymet ifade etmeyen birşey... maneviyat!” Kutub bu yıllarda Batı dünyası ve düşüncesi ile ilgili ilk elden birçok malumat sahibi olmuştur.
ŞEHADETE YÜRÜYÜŞÜ

Seyyid Kutup Mısır’a döndüğünde Hasan El Benna’nın kurduğu Müslüman Kardeşler Teşkilatı’na katılır. Kitaplarında, genellikle geleneksel İslam’a karşı, sahih bir çizgiyi savunan ve İslamiyette var olan hurafelere karşı çıkan Kutub, aktivist kimliği ile ön plana çıkar. Sürekli üretir, insanlara ulaşmaya çalışır. Cemal Abdül Nasır’a düzenlenen 1954 tarihli suikast girişimi nedeniyle birçok Müslüman Kardeşler üyesi gibi o da tutuklanır. Bu tutuklanmalar sonradan sık sık tekrarlanır. 21 Ağustos 1966’da hakkında idam cezası verilir. Seyyid Kutub, arkadaşları Muhammed Yusuf Havvaş ve Abdülfettah İsmail ile birlikte 29 Ağustos 1966’da idam edilir. İdam edildiğinde ağzından şu cümleler dökülür: “Eğer Allah kanunu ile mahkûm edilmişsem ben Hakk’ın hükmüne razıyım. Eğer batıl kanunlarla mahkûm olmuşsam ondan çok daha üstün bir düşünceye sahip olduğum için batıldan ve münafıklardan merhamet dilemem. Allah’a şükürler olsun ki on beş sene cihad ettikten sonra bu mertebeye ulaştım. Ben Allah yolunda yaptığım iş için asla özür dilemem. Namazda Allah’ın birliğine şehadet eden parmağım asla bir tağutun hükmünü onaylayan tek bir harf bile yazmayacaktır.” Türkiye’de özellikle Yoldaki İşaretler bir dönemin önemli kitaplarından biri olarak dikkat çekmiştir. Kutub’un Fîzılâl’il Kur’an adlı tefsiri de çok okunan kitapları arasındadır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.