Nakşibendiyye yolunun Şeyhlerine dair

Bu kitabı okuyan bilmelidir ki bu kitap bir vecd kitabıdır.

Nakşibendiyye yolunun Şeyhlerine dair

Ülkemizin yayın ortamında, tasavvuf eserleri gün geçtikçe daha çok yaygınlık kazanmaya başladı. Bu eserlerin alaka görmesi, geniş bir okur kesimine ulaşması, tasavvuf düşüncesinin topluma yayılması muhakkak İslam’ın anlaşılmasında bir tesir sahası oluşturuyor. Her şeyden evvel bugünkü modern koşullarda tasavvufun ön plana çıkarılması bir takım kesif çıkmazları da çözmek için bir adımdır. Kıyıcı bir ben arzusu ve tanınma, bilinme iştahı ve boş vermişlik kıskacındaki insana muhakkak ki önemli bir noktayı işaret ediyor tasavvuf. Bu yolu Kur’an’dan, sünnetten ayrıymış gibi gösterenlerin hayata dair bir istinat noktası bulamadıkları ortada. Tasavvuf, Efendimizin çok veciz bir hadis-i şerifinin temellüküdür aslında. “İnsanın mutluluğu güzel huylu olmasına bağlıdır.” (Suyûti ) Tasavvufun bu noktada insanı saran veçhesi açıkça ortaya çıkıyor. Efendimizin güzel ahlakını örnek alıp onun sünnetine sarılmak.

Öncelikle şeriat sonra iç bahçede nakış nakış karakteri işlemek. Tasavvuf bir Müslümanca yaşayış kültürüdür. Bu kültürü doğrudan bu yaşantının içine girerek yani bir şeyhe intisab ederek yaşamak mümkün. Bu yaşayışa dair aşinalığımızı bir yandan da kitaplar üstleniyor.

MÜRİDİN KALBİNE YANSIYANLAR

Bu bağlamda daha evvel Behçet’üs- Seniyye, Kuşeyri Risalesi gibi değerli tasavvuf kitaplarını neşreden Semerkand Yayınları bu yoldaki hizmetine devam ediyor. Hadâiku’l- Verdiyye de aynı kültürün kitaplarından birisi. Eser Abdülmecid Hâni hazretleri tarafından 1885 yılında telif edilmiş. Kendi babasının da bir şeyh olduğunu öğrendiğimiz müellif eserini yazma sebebini şöyle açıklamış: “O vakitlerde, bu üstün mana yolunun art arda gelen büyüklerinin isimlerini dinlemiştim. Uzun süre hal tercümelerini öğrenmek için istekli olarak bekledim. Onların hallerini toplayan, Arapça yazılmış bir tek kitap bulamadım. Çünkü onlar çoğunlukla Hindistan ve Acem bölgelerinde yaşamışlardı. Hepsi Arap değildi. Bu zatların bütün hallerini, sıfatlarını açıklayacak ve daha önce yapılmamış olan hal tercümelerini yazıp bir kitapta toplamaya 1885 yılında yazmaya karar verdim.” Kitabı yazma sebebini böyle açıklıyor üstad. 

Eser; içindeki mübarek zatların hayat hikayelerini okumak, yaşama şekillerini öğrenmek ve örnek almak isteyen okuyucu için bir mihenk anlamı taşıyor.

Hadâiku’l- Verdiyye, Reşehât kitabından sonra Nakşibendiyye silsilesine mensup şeyhler hakkında malumat veren en hacimli eserlerin başında geliyor.

Nakşibendiyye’nin Hz. Ali’ye varan iki kolu ve Hz. Ebu Bekir’e varan asıl büyük kolundan mülhem üç silsileden bahisle kitap teşekkül etmiş. İlk silsile Efendimizden sonraki sekizinci halkaya kadar Hz. Ali (r.a)’ın torunlarından sekiz imamla devam ediyor. Sekizinci İmam Ali er-Rıza’dan sonra onun azatlı kölesi Maruf-i Kerhî hazretleri silsileyi devam ettiriyor. Bu silsile Ali Farmedî hazretlerine kadar devam edip burada üçüncü silsileyle birleşiyor. Diğer Silsile de altı halka şeklinde devam etmiş ki o da Maruf- Kerhî hazretleriyle son buluyor. Nakşibendiyye koluysa Efendimizden sonra Hz. Ebu Bekir efendimiz yoluyla devam ediyor. Bu silsilenin zamanına göre çeşitli adlandırılmaları var. Hz. Ebu Bekir’den Bâyezid-i Bestamî’ye kadar olan zaman dilimine Sıddıkiye, Bâyezid -i Bestamî’den Şeyh Abdülhâlik Gücdüvâni’ye kadar olan zaman dilimine Tayfûriyye, Abdülhâlik Gücdüvâni’den Şah-ı Nakşibend’e kadar olan zaman dilimine Hâcegâniyye, Şah-ı Nakşibend’den sonra Ubeydullah Ahrar hazretlerine kadar olan zaman dilimine Nakşibendiyye denmiştir.

Nakşibendiyye’nin manası nakşa bağlılık demektir. Bunun gerçek manasını müellif şöyle açıklamış: “Müridin kalbine, bağlı olduğu yolun feyzinin aynen yansımasıdır.” BİR VECD KİTABI

Şah-ı Nakşibend hazretlerinden sonra müceddid olarak İmam-ı Rabbânî ve Mevlânâ Hâlid hazretleri gelmiştir. Mevlânâ Hâlid müceddid olmasına rağmen öncekilerin yolunu devam ettirmiştir.  Onun yoluna girenler bu yola Hâlidiyye demişlerdir. Şimdilerde bile Nakşîliğin Hâlidiyye kolu her zaman dillendirilen bir şeydir. Bunun sebebi için Mevlânâ Halid hazretlerinin son müceddidlerden olmasıdır diyebiliriz.

Bu kitabı okuyan bilmelidir ki bu kitap bir vecd kitabıdır. İçindeki hikayeler dinini zırh yapıp içinde eriyenlerin hikayeleridir. Bu çerçevede neresinden bakılırsa bakılsın bir hiçlik yolu olan tasavvufun inceliklerini öğrenmek isteyenlerin birinci elden edinmesi gereken edep, erkan bu kitapta mevcuttur. Bunun dışında tasavvufa karşı harcıalem bir bakış ve mesnetsiz bir yaklaşımda bulunanların da tekrar düşünmelerini gerektirecek tablolarla doludur. Dini kupkuru bir nizamname kabul edip ondaki rayihaları reddedenlerin tuhaf itiraflarına tanık olduğumuz şu asırda, tasavvuf yolunun insan kalbini bir hamur haline getiren ölçülerine muhtacız. İslam çepeçevre sur, tasavvuf içteki güzelleştirme faaliyeti. Bu yolla zühd ve takva içre bir insanlık medeniyeti hasıl olmuş. Bu kitapta bu yolun daha sistematik bir takım maddeleriyle karşılaşacaktır okuyan. Şeyh mürid ilişkisi, tarikata ve şeyhe bağlılık, zikrin mahiyeti, belaların, imtihanların kulluktaki yerine dair saymakla bitmeyecek hikaye, kıssa ve bu hallere karşı tavır alış yolları bu kitabın okuyucusu için adeta bir rehber hükmündedir. Kulluk sırrının nasıl bir şey olduğunun idraki için de zihin açıcı bir okuma olacağını belirtmeden geçmeyelim. (DG)
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.