Tartışmalı kitaplar

Sanırım tartışmalı kitaplar konusunda en aşırıya kaçan ve herkesin tartışmalı bir kitap olduğuna hükmettiği tek kitap James Joyce’un “Ulysses” adlı romanıdır. Kitap, Joyce’un kendi tabiriyle Nora Barnacle’ı sevdiğini anladığı gün olan 16 Haziran 1904 günü Dublin’de geçer.

Tartışmalı kitaplar

Değiştirilmiş, tahrif edilmiş, müdahaleye uğramış kitaplar okundukları süre içerisinde bazı tartışmaları da beraberinde getirir. Bir müddet sonra bu kitaplar hakkındaki belirsizlikleri çözümlemek değil sadece bunu tartışmak dahi bir sanat dalı haline gelir. Çözümsüzlüğün kendisi kitabın daha fazla okunması için bir bahane olmuştur belki. Tartışmalar kimi zaman kitabın doğrudan içeriğiyle ilgili olduğu gibi kimi zaman yazarın şahsını hedef alır. Shakespeare’in eserlerini aslında William Bacon’un yazdığı kimi edebiyat tarihçilerince su götürmez bir gerçekken kimileri bunu yazarın kişiliğine ve İngiliz tarihine hakaret olarak algılamaktadır. 

“Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu”

Postmodern yazın ise bu tartışmalardan içerik bakımından payına düşen eleştiriyi fazlasıyla alıyor. Örneğin Max Frisch, “İnsan Nedir ki” ismini verdiği kitabını neredeyse ansiklopedi küpürlerinden oluşturur. Özgün içerik müptelası okuyucular için Frisch’in kullandığı (kes-yapıştır) pastij tekniği romanı öldüren bir unsurdur. İtalio Calvino’nun “Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu” adlı muhteşem kitabı da tartışmanın bir başka boyutuna işaret eder. Calvino bu kitabında neredeyse hiçbir şey anlatmaz. Bir roman vardır ortada biz bu romanı okurken başka bir hikayenin içine gireriz ama bu hikayeler bir yerde gelip düğümlenmez, tamamlanmaz, binbir gece masalları gibi nihayete erip sonlandırılmaz. Bu yönüyle okuyucuyu yoran ama onu bir zeka oyununun peşinden de koşturan bir kitaptır “Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu”. 

Sanırım tartışmalı kitaplar konusunda en aşırıya kaçan ve herkesin tartışmalı bir kitap olduğuna hükmettiği tek kitap James Joyce’un “Ulysses” adlı romanıdır. Kitap, Joyce’un kendi tabiriyle Nora Barnacle’ı sevdiğini anladığı gün olan 16 Haziran 1904 günü Dublin’de geçer. Tek bir günün bilinç akışı, monologları bütün bir güne ve 884 sayfaya yayılır. Ulysses’i okumak zordur ki bir de çevirmenleri düşünürsek bu eseri listenin başına getirtmek tesadüf olmayacaktır. 

“Ölü Zaman Gezginleri”

Türk Edebiyatı’nda ise Hasan Ali Toptaş’ın “Ölü Zaman Gezginleri” resmettiği büyülü atmosfer ile ortalama okuyucunun anlamakta değil ama belki anlamlandırmakta epey zorlanacağı bir metin olma özelliği taşır. Gerçi bu kapalılık, Toptaş’ın bütün roman ve hikayelerine ilişkin ortak bir kanaat haline gelmiştir. 

Kimi okuyucu, okuduğu metin kendini rahatlatsın ve yormasın ister; kimi okuyucu ise metinle dalaşmak, zıtlaşmak, kavga etmek peşindedir. Saydığımız ve ilk elden aklımıza gelen bu eserler daha çok, çetin bir okuma savaşı içindeki okuyucu için biçilmiş kaftan olan eserlerdir. (SN)


 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.