Allah'tan başkasını rab edinmek!

Allah'tan başkasını rab edinmek!

“Onlar hahamlarını, rahiplerini ve Meryem oğlu Mesih’i; Allah’ı bırakıp rabler edindiler. Halbuki onlar yalnızca bir tek ilaha ibadet etmekle emrolunmuşlardı. Ondan başka ibadete layık hiçbir ilah yoktur. O, onların ortak koşmalarından yüce ve münezzehdir.” (Tevbe: 31)

Ve aynı şekilde Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in hadislerine dayandığı gibi, bazı müfessirlerin konu ile ilgili söylemiş oldukları sözleri de şöyledir.
“Ed-Durru’l Mensur’da şu ifadeler yer alır:

Tirmizi’nin sahih olduğunu belirterek rivayet ettiği, İbn’ul Münzir’in, İbn Ebi Hatem’in, İbn Merdeveyh’in sünen’inde, Beyhaki’nin, Ahmed b. Hanbel’in ve başkalarının şöyle dediğini rivayet etmişlerdir:

Adiyy b. Hatim radiyallahu anh şöyle demiştir:

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in huzuruna Tevbe Suresinden:
“Onlar hahamlarını ve rahiplerini Allah’ı bırakıp rabler edindiler.” ayetini okurken vardım. Ben:
“Onlar haham ve rahiplerine ibadet etmiyorlar” dedim.
Bunun üzerine Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem:
“Fakat onlar onlara herhangi bir şeyi helal kıldıkları zaman helal, haram kıldıkları zaman da haram olarak kabul ediyorlardı.” buyurdu. 
Buna göre Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem helal ve haram konularında; yani teşri’de haham ve rahiplere tabi olmayı, onları Allah’ın dışında rabler edinmeleri anlamında olduğunu ifade buyurmuştur.
“İbn Kesir’in aynı hadisin bir başka rivayetinde
Adiy b. Hatem’in şöyle dediğini rivayet eder:
Ben: Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’e:
“Onlar haham ve rahiplerine ibadet etmediler” deyince şöyle buyurdu:
“Hayır, ettiler. Çünkü onlar kendilerine haramı helal, helalı da haram kıldılar. Onlar da haham ve rahiplerine uydular. İşte onların haham ve rahiplerine ibadetleri budur.” 

“Suddi bu ayet hakkında şunları söyler: Onlar şahısların öğütlerini isteyip kabul ettiler. Allah’ın Kitabını ise arkalarına atıverdiler. Bu bakımdan Yüce Allah: “Onlar bir tek ilahtan başkasına ibadet etmemekle emrolunmuşlardı.” diye buyurmuştur.

Yani Onun haram kıldığı şey haramdı ve Onun helal kıldığı şey helaldir. Onun koyduğu hükme uyulur, hüküm verdiği şey tatbik edilir.”
“Alusi tefsirinde bu ayetle ilgili olarak şunları söyler:

Müfessirlerin çoğu şunu söylemiştir:

Burada “Rab edinildiler” den kasıt; onların kainatın ilahları olduğuna inanıyorlar demek değildir, aksine bundan kasıt onların emir ve nehiy konularında haham ve rahiplere itaat etmeleridir.”
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KAŞIKÇI - 2 ay önce
HAHAM - PAPA EYVALLAH MEHDİ-EFENDİ HAZRETLERİ-FETO VS.VS İTAAT EDEN KULU KÖLELERİ OLAN BEYNİNİ KİRLAMAK BİLE DENEMEZ BEYNİNİ KÖLELEŞTİRENLER VE ALLAHI EN SON PLANA KOYANLARA NE DEMELİ GAVURA VURMAK KOLAY MÜSLÜMAN İSEK DOĞRULARI SÖYLEMEMİZ LAZIM HEMEN GAVUR-KÜFFAR MÜSLÜMAN AK KAŞIK ÖYLEMİ ?